R. Kaliňák by uvítal razantnosť v rezortoch školstva a hospodárstva

03.07.2014 Bratislava

Bratislava 3. júla (TASR) – Bývalý minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) a exminister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smer-SD) urobili mnoho pozitívnych vecí, "ale asi bolo možné, aby sa niektoré veci urobili ešte razantnejšie". Myslí si to minister vnútra a podpredseda vlády Robert Kaliňák (Smer-SD).

"V mnohých rezortoch dochádzalo k veľmi hlbokým zmenám a reformám a v mnohých prípadoch bola taká diskusia, či nie je možné, aby bola zvýšená akcelerácia niekde, kde je tento problém intenzívnejší. Na ministroch bolo, aby zvážili, či takú zásadnú zmenu môžu urobiť, alebo si myslia že by bolo lepšie, aby bola nejaká energickejšia nová osobnosť," povedal Kaliňák.

Napriek tomu Kaliňák nehovorí o sklamaní alebo nespokojnosti. "Môžeme sa pýtať, mohlo prísť viacej investorov? Mohli sme byť v niektorých prípadoch aktívnejší? Možno sme mali v niektorých prípadoch povedať, že toto je investor, ktorého nechceme alebo ktorého sa vzdáme, pretože chce až príliš veľa peňazí na to, že tie miesta nevyzerali úplne ideálne," povedal Kaliňák na margo Malatinského. Čaplovič podľa Kaliňáka v rezorte určite dosiahol zlepšenie podmienok učiteľov, no tvrdí, že každé takéto zlepšenie je len dočasné opatrenie. "Takú veľmi ťažkú zmenu, ktorá sa stretne s veľkým odporom, na to je on príliš konsenzuálny typ človeka," uzavrel.

Zákon chrániaci aj oznamovateľov korupcie pôjde do NR na jeseň

Zákon ochraňujúci oznamovateľov korupcie a inej protispoločenskej činnosti je vo finálnej verzii. Cez leto bude v pripomienkovom konaní, koncom augusta by ho mohla prerokovať vláda a v septembri alebo októbri by mohol prísť do NR SR. Na pôde parlamentu to počas dnešnej Hodiny otázok avizoval minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) s tým, že názov právnej normy bude zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Takéto znenie podľa ministrových slov umožní reagovať aj na iné neduhy ako korupcia. "Napríklad aj podvod, sprenevera či etické prešľapy a netransparentné konanie," vysvetlil.

Problematikou sa parlament zaoberal len nedávno, keď 10. júna odmietol zákon KDH o ochrane osôb pri odhaľovaní trestných činov korupcie a iných vybraných trestných činov. Právna norma počítala aj s tým, že oznamovatelia korupcie budú finančne odmeňovaní. Odmena mala predstavovať do desať percent z uchránenej alebo vrátenej hodnoty, ak už v korupčnej kauze padol právoplatný rozsudok, nesmela by však prekročiť 50-násobok minimálnej mzdy.

Kaliňák avizoval vlastný návrh už dávnejšie. Ešte v septembri 2013 sľuboval, že to bude do konca roka, ale nestalo sa. O návrhu KDH sa vyjadril, že nebol komplexný. Nepozdávalo sa mu tiež, že si opozícia zvykla predkladať rozpracované materiály, ktoré pochádzajú z ministerstiev. "Myslím, že to nie je dobrá cesta. Jednak preto, že je to zvyčajne nedokončený surový návrh a nie je to ani korektné," vyhlásil Kaliňák. Pripomenul, že súčasná opozícia bola vo vláde a mala dosť času, aby riešila problém s korupciou a schvaľovala s tým súvisiace zákony.
 

Vyberte región

mark